Gaziantep Han ve Çarşılar Zincirli Bedesten (4)

Zincirli Bedesten

Asıl adı Hüseyin Paşa Bedesteni olan eser, 1718 yılında Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Güney kapısındaki dört mısralık kitabenin yazarı Kusuri’dir.

Bedesten, doğu-batı yönünde uzanan üstü çapraz tonozlarla kapatılmış, bir sokağın iki yanına sıralanan beşik tonoz örtülü dükkanlarla, bu sokağı doğu yönünde kesen ve kuzey-güney istikametinde yerleştirilen başka bir sokağın yine iki tarafına sıralanmış benzer dükkanlar grubundan teşekkül etmektedir. Böylece bedesten “L” şeklinde bir plan şeması ortaya koymaktadır. 1719 tarihli vakfiyesinde eserde 80 adet dükkanın varlığından bahsedilmektedir. Çağımızda üstüne bir kat daha yapılarak adliye olarak kullanılmışsa da 1957 yılındaki yangında bu kısım tümüyle yok olmuştur. Tamir sırasında yolu genişletmek için güney ve batı kapılarının biraz içeriye alınmasıyla 14 dükkan günümüze ulaşmamıştır. Herhangi bir tezyinat unsuru bulunmayan eser, 2008 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>