Şeyh Fethullah Efendi Türbesi (1)

Şeyh Fethullah Efendi Türbesi

Türbe, Kepenek Mahallesi Şeyh Fethullah Sokakta yer alan Şeyh Fethullah Külliyesi içerisindedir. Şeyh Fethullah Külliye­si; cami, tekke, medrese, hamam ve kastelden müteşekkildir. Şeyh Fethullah’ın türbesi caminin güney yanındaki hazirede, mihrap kısmının bulunduğu çıkıntının doğu, diğer bölümün gü­ney duvarlarının birleştiği köşede olup, üstü açık bir mezardır. Türbenin bulunduğu hazireye Şıh Ocağı denir. Külliye 1563 yılında yapılmıştır.

Şeyh Fethullah Efendi, Gaziantep’te yetişen velilerdendir. Do­ğum tarihi belli değildir. Babası Abdüllatif Efendi’dir. Hazreti Ebubekir soyundan olduğu rivayet edilir. Fethullah Efendi Haz­retleri, dini ve tasavvufi timleri tahsilden sonra her iki yolda da icazet ve hilafet almış, her iki kanaldan ilmini yaymak için Ga­ziantep’te bir cami ve bir de tekke yaptırmıştır. Dünyaya önem vermemiş, zâhidce bir hayat sürmüştür.

İnşaat süresince kimseden para almayan Fethullah Efendi Haz­retleri, her zaman elini oturduğu postun altına atarak istediği kadar parayı oradan almış ve sarf etmiştir. İşçilerden biri bir gün postun altından para çalmaya gitmiş. Postu kaldırınca bir siyah yılanın şahlanışı ile irkilmiş. Tekrar işinin başına dönmüş. Fethullah Efendi, inşaat yerine gelince o işçinin kulağına eği­lerek: “Her deliğe elini sokma. Kiminden yılan, kiminden çıyan çıkar” demiş. Fethullah Efendi Hazretleri’nin bu sözü o zaman­dan beri meşhur deyim olarak kullanılmaktadır.

Külliye’nin bahçesinde Antep Savunması’nda şehit düşen Karayılan ve bir çok şehidin mezarı bulunmaktadır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>