Sa'd Bin Ebu Vakkas Türbesi

Sa’d Bin Ebu Vakkas (Seydi Vakkas) Türbesi

Araban ilçesinin 6 km. kuzeyinde Ziyaret köyünün kuzeydoğusunda bulunan türbe cennetle müjdelenen on sahabeden biri olan Sa’d bin Ebu Vakkas hazretlerinin makamıdır.

Peygamber efendimizin (s.a.v.) duasına mazhar olmuş büyük İslam kumandanıdır. Sa’d bin Ebu Vakkas (ra.) Hz. Peygamber, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer zamanında yapılan bütün seferlerde bulunmuştur. 675 yılında Medine’de vefat etmiştir. Kabri, Medinedeki Cennetül Baki mezarlığındadır.

Dikdörtgen planlı türbe düzgün kesme taşlarla inşa edilmiştir. Yapının iç bölümünde bağdadi sıva kullanılmıştır. Kuzey ve güneyde mihrap ve paye biçiminde sütunlar yer alır. Kubbe yapıya köşe kuşakları ile bağlanmaktadır. 1998 yılında restoresi sırasında türbenin 30 metre güneybatısında mescit, misafirhane ve kurban kesim yeri inşa edilmiştir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>