Ökkeşiye (Ukkaşe) Hazretleri Türbesi ve Camii (3)

Ökkeşiye (Ukkaşe) Hazretleri Türbesi

Nurdağı ilçesine ulaşmadan, yolun sol tarafında Durmuşlar köyünün güneyinde yaklaşık 5 km. mesafede yer alan yemyeşil tepe üzerinde bulunan türbede medfun olan zatın Hz. Ömer zamanında Gaziantep ve çevresinin fethi zamanında şehit düşen beş sahabeden biri olan Ukkaşe bin Mihsan el- Esedi Hazretleri (Hz. Ökkaşe/Ökkeşiye) olduğu rivayet edilmektedir.

Kur’ân-1 Kerim’in nüzulünün tamamlanması ve Peygamber Efendimizin (asm) vefatının yakınlaştığını hissetmesinden sonra, Müslümanları toplayarak tebliğde bulundu. Konuşmasını tamamladıktan sonra ashabına dönerek, “Sizden kime bir haksızlık yapmış isem, şimdi benden hakkını alsın, ahirete bırakmasın” dedi. Bunun üzerine Hz. Ukkaşe, bir savaş sırasında, Peygamber Efendimizin değneğinin sırtına değdiği söyledi. Habibullah da, bir değnek getirmelerini ve Ukkaşe’den de gelip değnekle hakkını almasını söyledi. Bu durum karşısında hayrette kalan sahabe donup kaldı. Hazreti Ebu Bekir, Ömer, Ali başta olmak üzere, öne çıkıp, değnekle Ukkaşe’nin kendi sırtlarına vurmasını söylediler. Çünkü hiçbirinin Peygamber Efendimizin sırtına değnekle vurulmasına tahammülleri yoktu. Ancak, Peygamber Efendimiz bunların hiçbirine izin vermedi. Sırtını açarak Ukkaşe’ye, “hakkını al” diyerek vurmasını istedi. Ukkaşe, Peygamber Efendimizin açık sırtını öperek, “Anam babam sana feda olsun Ya Resulallah! Senden hak iddia etmek benim ne haddime!” diyerek karşılık verdi.

Hz. Ökkaşe (ra.) Peygamber efendimizin (s.a.v.) “Kim cennetteki arkadaşını görmek isterse, bu adama baksın” buyurarak cennete gireceğini müjdelediği bir sahabedir. Çevresine göre oldukça yüksek bir tepede bulunan yapı grubu; türbe, müştemilat ve minareden ibarettir. Çevresinde bulunan yapı grupları günümüzde inşa edilmiştir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>