Nohut Dürümü (7)

Nohut Dürümü

Pek azımız duymuştur nohut dürümünü. Oysa Nizip’in değişmez lezzetlerindendir. Hatta derler ki, kebaptan popüler, baklavadan meşhur. Her dürümcünün farklı bir nohut dürümü tarifi vardır. Ve her dürümcünün diğerlerinden sakladığı bir püf noktası mutlaka vardır. Biz size genel olarak bir nohut dürümü tarifi verelim

Malzemeler

  • Koçbaşı nohut,
  • Taze soğan,
  • Maydanoz,
  • Limon,
  • Kübban ekmek veya tırnaklı pide,
  • Yeterince tuz ve kırmızı pul biber.

Yapılışı

  1. Akşamdan ıslattığımız nohutları, yeterince tuz ile birlikte haşlayalım.
  2. Haşladığımız nohutları, bir süzgeç yardımı ile suyundan ayıralım.
  3. Ayırdığımız suyu tekrar tencereye koyup kaynatalım.
  4. Su yavaş yavaş kaynarken, süzgeci de tencerenin üzerine oturtup, ağzını temiz bir bezle kapayarak nohutların su buharı ile ilik gibi pişmesini sağlayalım.

Servisi

Eğer dürüm yapıp yiyeceksek, sıcak pidenin (kübban ekmeğin) içine bolca sıcak nohuttan koyup, üzerine yeterince tuz, kırmızı pul biber, limon ekşisi ve taze soğan piyazı (maydanoz ile taze soğanın ince kıyılmış hali) serperek, afiyetle yiyebiliriz.

Eğer dürüm yapmak istemiyorsak, aynı malzemeleri, kabuğunu soyup kuşbaşı kestiğimiz domates ve bir miktar sıvı yağ ile karıştırıp, piyaz şeklinde de yiyebiliriz.

NOT:  Nohutların ve pidelerin, her iki şekilde de sıcak olması lezzetini arttırır. Nohut dürümünün içerisine kimyon korsanız gaz yapmasını engellersiniz.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>