ATI_7051

Neden Antep Baklavası?

Geleneksel yöntemlerle yapılmış bir Antep baklavasını diğer baklavalardan ayıran bir takım özellikler vardır. Bu özellikler;

Fıstık:
Ağustos ayının ilk haftasında daha yeni yeni olgunlaşan ve halk arasında “firik veya boz-iç” diye tabir edilen, 1 kilosunda 110-170 gr fıstık içi veren, koyu yeşil renkli, aroması yoğun, Antep fıstığı. Antep baklavası, imalat tarzı ve kullanılan Antep fıstığı ile ülke genelindeki ünü ile Gaziantep vilayeti ile özdeşleşmiştir. Antep baklavasında kullanılan Antep fıstığı Gaziantep yöresine özel bir üründür.

Sadece Yağ:
Keçi ve koyun sütünden elde edilmiş ve tuz ve diğer içeriğinden arınarak %99.9 yağ barındıracak şekilde hazırlanmış  tereyağı. (Urfa Yöresinden elde edilir ve sade yağ olarak tanımlanır.)

Kaymak:
Keçi, koyun veya inek sütünün 105-108 °C’ de kaynatılıp, içine yine bölgeden elde edilen irmik katılarak elde edilir.( 1000 gram süte 100 gr irmik)

Un:
Sert buğdaydan elde edilmiş un

Pişirme:
30-45 dakika sürekli çevrilerek, 200-300 °C’ de, tercihen meşe odunu ağacının ateşinde, taş (zeminli) fırınlarda pişirilmesi.

Ve hakiki Gaziantep baklavası için, tercihiniz Güllüoğlu olmalı.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>