Kurtuluş Camii (2)

Kurtuluş Camisi

Osmanlı’nın önemli mimar ailelerinden olan Balyan ailesinden Sarkis Balyan’ın tasarladığı,  St. Mary Kilisesi olarak inşa edilen, sonradan camiye çevrilen bu yapı, Gaziantep’in en etkileyici yapılarından biri.

Bu yapının ortaya çıkış hikâyesi de oldukça enteresan. Kudüs’e hacca giden bir hacı adayının yolu Antep’ten geçer. Buradaki Ermenilerin ibadetlerini mağaralarda yaptıklarını görür. Bu durum üzerine kentteki Ermenileri toplar. Padişahtan da gerekli izinleri alır ve buraya bir kilise yaptırır.

Cumhuriyet döneminde kentteki Hıristiyan nüfus büyük ölçüde azalmış. Bu sebepten kilise, uzun yıllar boyunca boş kalmış. Bir dönem hapishane olarak kullanılan kilise, 1984’te tadilata alınmış ve 1988’de cami olarak tekrar hizmet vermeye başlamış.

Kilisenin bulunduğu Tepebaşı Mahallesi, eski Antep’in bütün karakteristik özelliklerini barındırıyor. Kiliseyi gördükten sonra, bu mahalleyi de keşfetmenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>