kurtuluş camii

Kurtuluş Camii

Tepebaşı Mahallesi’nde yer alan Surp Asdvadzadzin Kilisesi, 1892 yılında kilise olarak inşa edilmiştir. Kilise, Osmanlı Saray Mimari Sarkis Balyan tasarımına göre ve taş ustası Sarkis Taşçıyan tarafından inşa edilmiştir.

Ermeni Gregoryan Kilisesi olarak yapılan bina, Antep-Halep bölgesinin taş mimarisini başarıyla Ermeni kilise mimarisinin çok köşeli kümbet sistemiyle bütünleştirmiştir. Yapının köşe­leri, pencere silmeleri yöresel siyah ve beyaz taşlardan yapıl­mıştır. Yapının üzeri kırma bir çatı ile örtülmüştür. Mihrap dik­dörtgen bir niş şeklinde dışarıya çıkıntılıdır. Mihrap duvarına üç sıra halinde pencere dizisi yerleştirilmiştir. Alınlığın ortasında da yuvarlak bir pencere bulunmaktadır.

Kilisenin 5 kapısının iki kapısı kuzeye, iki kapısı güneye, ana kapısı ise batıya açılmaktadır. Kilisenin çanı Brezilya’da ya­şayan bir Ermeni’ olan Hrant Köşkeryan tarafından Güney Amerika’da özel olarak döktü­rülmüştür. 3 ton civarındadır ve şu an Gaziantep Müzesi’n­dedir.

kurtuluş cami

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>