Kendirli Kilisesi (4)

Kendirli Kilisesi

Gaziantep şehir merkezinde Atatürk Bulvarı üzerinde, Öğret­menevi’nin bitişiğinde yer alan bina, 1860 yılında Gaziantep’te yaşayan Ermeniler tarafından yaptırılmak istenmiş ancak mad­di zorluklardan dolayı Fransa Kralı III. Napolyon’dan, Fransız Misyonerlerden ve Katolik camiasından alınan maddi destekle inşa edilmiştir. Zaman içerisinde bir hayli yıpranan kilise yıkı­larak 1898 yılında yeniden inşasına başlanmıştır. 1900 yılında büyük bir törenle açılan kilisenin planı Roma’daki Saint Fran­sua Kilisesi’nden örnek alınmıştır. Kilise planı Vatikan’dan Papalık Makamından gönderilmiştir.

Kilise geniş bir bahçe içerisin­de siyah kesme taştan temel üzerine, beyaz kesme taştan yapılmıştır. Kilisenin tabanı kırmızı ve beyaz taşlarla sat­ranç tahtası şeklinde döşen­miştir. Geniş bir avlu içinde yer alan binanın, cephe düzenlemesinde anıtsal kapılar, dairesel tepe pencereleri ve balkonlarda uygulanan işçi­likli korkuluklar, balkon altı taş silmeleri dikkat çekicidir.

Günümüzde Büyükşehir Be­lediyesi Kendirli Gazi Kültür Merkezi ve öğretmenevinin lokali olarak değerlendirilmektedir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>