Güllüoğlu Baklavaları Ömer Güllü

  • Güllüoğlu Hakkında
  • Menü
  • Şubeler
  • Rezervasyon
  • Galeri
  • Sosyal Ağlarda Güllüoğlu

ömer güllüoğlu (1)

Dededen toruna
1871’den bugüne
süren tatlı serüven…


Güllüoğlu’nun serüveni bir buçuk asır önce; 1871 yılında Gaziantep’te başlayan, ustalığın kuşaklar boyu devam ettirilerek bir markaya dönüştürme hikâyesidir…

 

Yıllardır Gaziantep’i ziyaret eden yabancılara ürünlerini sunarak, yurtiçi ve yurt dışında da şöhret kazanmış olan Güllüoğlu ömer güllüoğlu (12)adını ve lezzetini hafızalara kazımıştır. Ömer GÜLLÜ tarafından 2003 yılında kurulan ve bugün siz değerli müşterilerine hizmet vermeye devam eden Güllüoğlu baklava dükkân sayısını kısa zaman içerisinde sekize çıkarmıştır.

baklavatepsiGüllüoğlu, baklava gibi geleneksel hamur tatlıları ve su böreği çeşitlerini kapsayan bir ürün portföyüne sahiptir. Bunun yanı fıstıklı kurabiye, sade kurabiye ve antepfıstığı gibi ürünleri de Güllüoğlu markasının güvencesi altında sunmaktadır.

Baklavacı Güllüoğlu Ömer Güllü için kalite; üretime geçilmeden önce başlar, ürün tüketiciye ulaştıktan sonra da devam eder. Üretimde en ileri gıda teknolojisinden ve geleneksel üretim teknikleri ile hünerli ustaların payı hiç azalmamıştır. Bir başka kalite faktörü de, ham maddelerin seçimindeki titizliktir. Ürünlerde kullanılan un, yağ, ceviz, fıstık gibi ham maddeler, Güllüoğlu tarafından yöresinden ve mevsiminde titiz bir seçim sonucunda tedarik edilmektedir.

Baklavacı Güllüoğlu Ömer Güllü ’nün hedefi; her zaman en yüksek kaliteyi müşterilerine sunmaktır. Çevresine ve doğaya saygılı, tüketiciyi koruyan, bilinçlendiren, müşterisiyle bütünleşen, insana önem veren yönetim şeklini benimseyen, her zaman daha kaliteli ürünler sunmayı hedefleyen, yenilikçi bir firma olarak varlığını sürdürmektir. Hakiki Gaziantep baklavasının içinde kullanılan malzemelerin özel olması kadar baklavanın hazırlanış ve pişirilme şekli ve ortamıda çok önemlidir.

İşletme sahibi Ömer Güllü, 2003 yılında kurduğu 1600 m2 kapalı alana sahip 4 katlı Güllüoğlu-Ömer Güllü Baklava tesisinde merkezGeleneksel Gaziantep baklavasının yapılması için her türlü ortamı oluşturmuştur. Binanın her katında baklava yapımının değişik aşamaları uygulanmaktadır.

 

 

Taş fırın baklava için en ideal pişirme yöntemidir. Diğer fırınlar gibi değildir. Baklavayı taş fırında pişirmek bir usta işidir ve çok maharifet gerektirmektedir. Günümüz teknolojisinde kullanılan fırınla göre daha pahalı bir yöntem olan taş fırın baklava açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Bu sebeple Ömer GÜLLÜ firması olarak kaliteden ödün vermeden geleneksel lezzetleri korumak ve yükseltmek amacı ile taş fırın pişiriliciliğine çok önem vermektedir.

ömer güllüoğlu0006

Şöbiyetin mucidi Güllüoğlu… Modern tesislerinde gelenkesel bir üretim tarzını takip eden Ömer Güllü yönetimindeki Güllüoğlu, o dayanılmaz lezzeti, taş fırın farkıyla müşterilerine sunuyor… Estetiğin lezzete kat kat dönüştüğü mükemmel baklava ve diğer ürün çeşitleri için Güllüoğlu 8 şubesiyle hizmetinizde.

Tel: +90 342 324 43 43

Web: www.omergullu.com.tr

Mail: info@omergullu.com.tr

Adres:  Ali Fuat Cebesoy Bulvarı, Sabahat Göğüş Cad., No:4 Şehitkamil, Gaziantep

ŞUBELER

Dolduracağınız rezervasyon formu direk olarak işletmeye gitmektedir. Sitemiz üzerinden yapılacak rezervasyon işlemlerinden ücret alınmadığı gibi, rezervasyonla ilgili sitemizin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

BASINDA GÜLLÜOĞLU BAKLAVALARI ÖMER GÜLLÜ

 

 

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>