gaziantep inanç turizm

Gaziantep’te İnanç Turizmi

İnsanlığın yerleşik hayata geçişinden günümüze kadar Anadolu’da birçok medeniyet kurulmuştur. Farklı kültürler, milletler ve dinler bir arada yaşayabilmiş ve zengin bir kültür

birikimi meydana gelmiştir. Antik dönemlerdeki dini inançların yanı sıra, Musevilerin Anadolu’ya gelmeleri, ardından Hz. İsa’nın Havarilerinin Hıristiyanlığı yaymak maksadıyla bölgemizi tercih etmeleri, o tarihlerden bu yana önemli din merkezlerinin Anadolu’da oluşmasını sağlamıştır.

Anadolu toprakları 7. yüzyıldan sonra Müslüman akınlarına sahne olmuştur. Türklerin İslamiyet’i benimsediği topraklarda, Müslümanlarla diğer din mensupları arasında dini anlamda hiç bir sorun yaşanmamıştır. Şehrimizde antik dönem inançlarının yanı sıra Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık gibi semavi dinlerin önemli dini yapıları günümüze kadar varlıklarını sürdürmüştür.

Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde Hz. İsa’nın havarilerinden Johannes, Fırat Nehri ile Merziman Çayının kesiştiği noktada bulunan Rumkale’yi kendine üs seçmiş ve Yuhanna İncili’ni burada yazarak çoğaltmıştır.

Patrik Aziz Nerses’in Rumkale’de adına yapılmış bir kilisesi ve mezarı bulunmaktadır. Yakubi Azizi Barşavma’nın kendi adına inşa ettirdiği manastır da yine Rumkale’de bulunmaktadır.

Gaziantep’te şehir merkezinde bulunan Kendirli Kilisesi, bugün Kurtuluş Camisine çevrilmiş olan Surp Asvadzadzin Kilisesi ve Nizip İlçesi’ndeki Fevkani Kilisesi ziyaret edilebilecek durumdadır.

Hz. Ömer zamanında Gaziantep bölgesinde yapılan savaşlarda, Hz. Muhammed’in (SAV) peygamberlik mührün görüp öpen Hz. Ökkaşe, Nur-dağı ilçesinin güneydoğusunda, günümüzde Dülükbaba olarak bilinen Davud-u Ejder Şehitkamil ilçesi sınırlarında bulunan Dülük Ormanlarının içerisinde, Pirsefa Şahinbey ilçesinde, Sa’d bin Ebu Vakkas (ra.) Araban ilçesi sınırlarında, halk arasında Karaçomak olarak bilinen zat ise Şahinbey ilçesi Karaçomak köyünde makamları bulunmaktadır.

Bir rivayete göre, Halife Hz. Ömer, İslam topraklarına kattığı Antep’ten ayrılırken muhafazasına bıraktığı Askeri birlik komutanı, şehrin surlarla çevrilmesi gerektiği üzerinde durur. Hz. Ömer ise şu cevabı verir. “Antep surlarla çevrilmiştir. Sahabeden beş arkadaşımızı burada şehit verdik ve defnettik gidiyoruz. Sa’d bin Ebu Vakkas (ra.), Hz. Ökkaşe, Karaçomak, Pirsefa ve Davud’u Ejder bu bölgenin manevi bekçileridir.”

Hacıbaba, Şeyh Fethullah, Alibaba, Kurbanbaba ve daha birçok türbeyle Gaziantep bir Evliyalar Şehri haline gelmiştir.

Gaziantep’te mimarisi ile dikkat çeken çok sayıda Türk-İslam eseri cami mevcuttur. Mehmet Nuri Paşa Camii, Şeyh Fethullah Camii, Tahtani Camii, Alaüddevle Camii, Boyacı Camii, Şirvani Camii bunlardan birkaçıdır. Hacı Nasır Camii’nin burmalı minaresi, Handaniye, Eyüpoğlu ve Esenbek Camilerinin portal süslemeleri dikkat çekicidir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>