Gaziantep hakkında bilgiler (3)

Gaziantep Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mezopotamya ve Akdeniz bölgeleri arasında bulunması nedeniyle tarih boyunca önemli yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep’te birçok tarihi eser bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşı’nda Antep savunması ile Fransızları Antep’ten defeden şehre, “Gazilik” ünvanı verilerek şehrin ismi “Gaziantep” olarak değiştirildi. Bunun yanında Türkiye’nin en zengin mutfaklarından birine sahip olduğundan yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Gaziantep’te bulunan Yesemek Açık Hava Müzesi’nde, Hitit Dönemi’nden başlayarak birçok tarihi eser bulunmaktadır. Yine Nizip’te bulunan Zeugma Antik Kenti’nde yapılan çalışmalar sonucunda, kentin, bölge turizmine büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Antep’te diğer gezilecek yerler arasında; Gaziantep Kalesi, Osmanlı zamanının önemli eserlerinden Kurtuluş Camisi, Dülük (Doliche) Köyü ve çevresi, yaylalar, tarihi Antep Evleri, Kemikli Bedesten sayılabilir.

Gaziantep; tarihi, ekonomik ve kültürel bir dizi festival ve fuara ev sahipliği yapmaktadır.

Gaziantep’te otel açısından birbirinden güzel ve konforlu oteller sizleri bekliyor. Gaziantep otelleri arasında bulunan geniş odaları, canlı müziği ve özel dizaynıyla Best Western Ravanda Hotel; Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan ve 100 yıldan fazla bir geçmişe sahip Şirehan Hotel; Antep’in ilk turistik amaçlı yapılan oteli Güzel Otel; tarihi dokuya uygun olarak inşa edilmiş Hıdıroğlu Konak Hotel sizleri misafir etmek için bekliyorlar.

Yöresel Gaziantep yemeklerine gelince. Gaziantep yöresel yemekleri denilince aklınıza ilk kebaplar ve baklava geliyor değil mi? Gaziantep’e gittiğinizde alacağınız kiloları şimdiden hesaplayın çünkü o meşhur mutfağının lezzetine doyamayacaksınız. Birbirinden lezzetli kebap ve özellikle beyran çorbası çeşitleriyle Kelebek Paça Beyran Restaurant; 1871 yılından bu yana lezzetin ve kalitenin adresi olmuş, baklava denilince akla ilk gelen Güllüoğlu Baklavaları Ömer Güllü; ızgara çeşitleriyle ve muhteşem konseptiyle Saha Ocakbaşı & Restaurant; 8 yaşından beri mesleğine gönül vermiş ve gurmelerin dahi şaşırdığı, kebabın ustası Kebapçı Halil Usta, Gaziantep’e gittiğinizde uğrayıp bir şeyler yemeden dönmemeniz gereken yerlerden.

Gaziantep’e ulaşım oldukça kolaydır. Demiryolu, havayolu ve karayolu ulaşımı ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yer. Şehir merkezine sadece 500 m mesafede bulunan tren garı ile yurtiçi ve yurtdışı demiryolu ulaşımı açısından oldukça elverişlidir. Gerek kendi aracınız, gerekse de toplu taşıma araçları ile şehirde her yere ulaşmak da mümkün. Gaziantep’e otobüs ile gelmek isterseniz, birçok firmanın, Gaziantep’e otobüs seferi vardır. Merkeze 20 km mesafede bulunan havaalanından ise servisler ve belediye otobüsleri (B39) ile şehre ulaşmak gayet kolaydır. Gaziantep’te şehir içi ulaşım gelişmiştir ve gerek raylı sistem gerekse de son model otobüslerle konforlu seyahat edebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda Kart27 isimli, dilediğiniz miktarda yükleme yapabileceğiniz kartlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>