Aziz Bedros Kilisesi (1)

Aziz Bedros Kilisesi

1723 tarihinde yaptırıldığı tahmin edilen kilise, 2005 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yol açma çalışmaları sırasın­da ortaya çıkarılan Aziz Bedros Kilisesi, şehrin ortasında yer alan bir iplik fabrikası içerisinde uzun yıllar gizli kalmış ve depo olarak kullanılmıştır. Kilise, ortaya çıkarılmasının ardından Kül­tür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla tescillenmiş, restorasyon çalışmaları tamamlanmış ve Ömer Ersoy Kültür Merkezi olarak hizmete açılmıştır.

Kesme taştan yapılan kilisede, pembe mermer ve bazalt taş süsleme elemanı olarak kullanılmış. Kilisenin girişinde niş iç­lerinde ve pencerelerde yer alan kuş, melek figürleri ve çam ağacı, haç motifleri yer alıyor. Üç apsisli ve iyi derecede ko­runmuş olan kilise de günümüzde konserler düzenlenmekte ve konferanslar verilmektedir.

Aziz Bedros Kilisesi (2)

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>